Zastosowania tagów RFID NFC

Zastosowania tagów RFID NFC i technologii identyfikacji radiowej

Zastosowania technologii i tagów RFID / NFC  w wielu  dziedzinach życia, to temat tak szeroki, że trudno nawet  go przybliżyć  w jednym, krótkim opisie.

Raczej nie łatwo znaleźć jakąś sferę życia gospodarczego w których nie można by było ich zastosować. Chociaż sama metoda identyfikacji radiowej jest już znana prawie od stu lat, to jednak naprawdę burzliwy jej rozwój  nastąpił pod koniec ubiegłego i na początku obecnego wieku. Wywodząca się z RFID technologia NFC powstała dopiero na bazie szybkiego upowszechnienia się  telefonii komórkowej. NFC otworzyło  przed identyfikacją radiową kolejne, niedostępne wcześniej możliwości.

zastosowania-tagów-RFID

W  uproszczeniu: jeżeli mówimy o tagach NFC, to mamy na myśli niewielką część tagów RFID pracujących na częstotliwości 13,56MHz, które są zgodne z wytycznymi NFC forum. Współpracują one ze smartfonami i podobnymi popularnymi urządzeniami. Cała rodzina tagów RFID jest znacznie większa i oprócz tej częstotliwości wykorzystuje ona również inne.  Niskie:  zakres 100 – 150kHz oraz bardzo wysokie UHF: 860 – 940MHz. Sporadycznie również inne.

Obecnie praktycznie każdy liczący się producent smartfonów  ma w swojej ofercie telefony wyposażone standardowo w czytnik NFC. W związku z tym powszechne wykorzystanie zalet tej technologii stało się możliwe i łatwe, jak nigdy wcześniej. Do tego należy dołożyć niezwykłą prostotę korzystania z NFC. Cała „obsługa”  ogranicza się najczęściej tylko do przytknięcia  telefonu do taga 🙂

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tagach  !

Nie wymaga to praktycznie żadnej wiedzy czy umiejętności, parowania, konfigurowania, itp.
Z tego też powodu   tagi RFID /  NFC stają się aktualnie tak popularne. Należy spodziewać się, że powszechne ich stosowanie i odkrywanie przez użytkowników zalet jakie posiadają w stosunku dobrze znanych ich graficznych  poprzedników (jak kody kreskowe, czy QR) przyniesie w następnych latach jeszcze powszechniejsze ich wykorzystywanie.
Oczywiście, NFC to nie tylko możliwość odczytywania pasywnych tagów, to również podobnie prosta metoda komunikowania się pomiędzy aktywnymi urządzeniami. Przykładowo między smartfonem i  czytnikiem kart płatniczych lub dowolnym innych urządzeniem.

Zastosowania technologii i tagów RFID / NFC

Co sprawia, że tagi RFID wypierają tradycyjne kody graficzne?
Odpowiedź jest w tym przypadku zaskakująco prosta 🙂
Poza jedyną wadą, którą jest wyższy koszt wykonania, w każdym innym aspekcie tagi wypadają zdecydowanie lepiej. Co więcej, posiadają możliwości, których nie da się wcale osiągnąć za pomocą starej, optycznej technologii identyfikacji. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich zalet tagów RFID, może tylko kilka dla przykładu.
Chociażby, wygoda i szybkość odczytywania.  W ciągu jednej sekundy można odczytać nawet kilkaset odpowiednich tagów RFID . Na dodatek nie muszą wcale być widoczne i mogą znajdować się za nieekranującymi pole elektromagnetyczne przegrodami, jak papier, plastik, szkło, drewno, itp. Co więcej, niektóre pasywne znaczniki RFID można oczytywać z odległości powyżej 20m. Jeżeli dodasz to tego, że są tagi RFID potrafiące trwale  zapamiętać kilka kilobajtów danych (np. kilka stron tekstu), to chyba już rozumiesz, że to nie jest przewaga, to jest prawdziwa „przepaść” w stosunku do kodów graficznych.

Dodatkowe zalety

Do tego dochodzi możliwość zabezpieczania pamięci hasłami do zapisu/odczytu, trwałego blokowania raz zapisanych danych, możliwość wielokrotnego dopisywania i aktualizowania danych w razie potrzeby, trwałość zapisów sięgająca kilkudziesięciu lat, możliwe wymiary liczone w dziesiątych częściach milimetra, odporność na zewnętrzne warunki i próby łatwego kopiowania lub manipulowania zapisanymi danymi, łatwość ukrycia np. pod zwykłym nadrukiem lub niewidocznego wbudowania w produkt, itd.

Teraz pewnie już widzisz, że nie jest łatwo, chociażby pobieżnie opisać możliwe zastosowania tagów RFID. Praktycznie możesz pomyśleć o czymkolwiek materialnym, co wymaga oznakowania, identyfikacji lub nadzorowania, a ta technologia najprawdopodobniej przyniesie optymalne rozwiązanie. Jeżeli sam go jeszcze nie widzisz to napisz do nas, pomożemy osiągnąć to co najlepsze.

Ważną zaletą, oprócz prostego stosowania,  jest również to, że tagi pasywne mogą być  bardzo tanie. Posiadamy bogatą wiedzę i wieloletnie doświadczenie w zakresie technologii RFID i dystrybucji tagów oraz mocne powiązania z  tymi, którzy w tym zakresie coś znaczą na świecie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć solidne tagi, w bardzo wielu wykonaniach i w nieosiągalnej u innych dostawców cenie.   U nas orientacyjny koszt taga RFID zaczyna się od kilkunastu groszy, najczęściej osiąga poziom kilkudziesięciu  groszy, w rzadkich przypadkach dochodzi do kilku złotych, zależnie od typu, właściwości, ilości i wymaganego terminu dostawy.

Przykładowe zastosowania tagów RFID / NFC to:

  • Kontrola dostępu do pomieszczeń, obiektów, parkingów, szaf …
  • Identyfikacja przedmiotów, towarów, produktów, wyposażenia, pojazdów, budynków, infrastruktury, drzew, a nawet pojemników na odpady.
  • Inwentaryzacja i nadzorowanie  wyposażenia, środków trwałych, dokumentów, towarów i materiałów, wyrobów, środków ochrony …
  • NFC w telefonie, czyli jak wykorzystać to, co i tak prawie każdy posiada przy sobie 🙂 .  Smartfon może również zastąpić tag NFC np. kartę …
  • Bilety komunikacji miejskiej i nie tylko (szczególnie okresowe), karnety wstępu do klubów, basenowe, na wyciągi narciarskie …
  • Parkingi, czyli identyfikatory uprawniające do wjazdu / wejścia na parking, automatyzacja obsługi parkingów …
  • Pralnie w których identyfikacja pranych rzeczy odbywa się bezdotykowo i automatycznie na podstawie wszytych w nie, niewidocznych tagów pralniczych.
  • Magazyny gdzie obsługa, a nawet inwentaryzacja może być częściowo lub nawet całkowicie zautomatyzowania dzięki otagowaniu tego co jest w nich składowane.
  • Archiwa np. dokumentów, które to naklejeniu odpowiednich danych pozwalają na wprowadzenie nieporównanie sprawniejszych metod wyszukiwania, nadzoru i inwentaryzacji zasobów.
  • Narzędzia otagowane odpowiednimi znacznikami pozwalającymi zaprowadzić porządek w gospodarce narzędziowej i zautomatyzować wydawanie i nadzór .
  • Opony mogą posiadać tagi wbudowane na etapie produkcji lub dodane w późniejszym okresie. Pozwala to na ich prostą i zdalną identyfikację.
  • Wypożyczalnie w których wydawane przedmioty są trwale oznakowane tagami RFID. Pozwala to usprawnić i zautomatyzować cały proces wypożyczania.
  • Wyposażenie wyposażone w tagi z zapisanymi odpowiednimi danymi. Kontrola, nadzorowanie i inwentaryzacja takiego wyposażenia i środków trwałych przebiega bardzo sprawnie i może być w znacznym stopniu zautomatyzowana.
  • Znakowanie produktów i towarów. Stosując 1 tag RFID wbudowany w produkt można osiągnąć wiele celów. Od jednoznacznej identyfikacji poczynając, przez zapis wszystkich etapów  jego powstawania i użytkowania.  Kończąc na zabezpieczeniu przed fałszowaniem i podszywaniem się pod znaną markę.

System 7 Security

Jeżeli szukasz optymalnego rozwiązania w zakresie zastosowań RFID / NFC to nie zwlekaj.

Zadzwoń (+48 338218777) , napisz lub odwiedź nasze biuro techniczno-handlowe w Bielsku-Białej przy ul. Krakowskiej 33.

Jesteśmy nastawieni na rozwiązywanie problemów w zakresie technologii RFID / NFC. Nie tylko prostych ale i bardzo złożonych.
Jeżeli jednak Twoje potrzeby wymagają  indywidualnego i innowacyjnego podejścia, to jeszcze  lepiej. Takie zadania pasjonują nas najbardziej!
Oczywiście, możemy też pomóc przy integracji zastosowań RFID (NFC) z innymi rozwiązaniami, jak: systemy monitoringu, systemy alarmowe, systemy pomiaru czasu. Ponadto systemy ewidencyjne i inwentaryzacyjne, systemy automatycznej identyfikacji,  czytniki kodów QR i kreskowych, itd. Aż po zawody sportowe, NFC w telefonie, identyfikatory dla psów, odzież roboczą, automatyzację usług pralniczych, muzea, szkoły, komunikację, lotnictwo …